Americký psychológ Philip Zimbardo skúmal vplyv získanej moci na obyčajných ľudí pomocou experimentu, o ktorého etickosti sa prinajmenšom pochybuje. Do experimentu si pomocou inzerátu vybral 24 študentov, ktorí prešli psychologickými testami bez známok patológie či porúch osobnosti. Títo študenti taktiež nemali záznam v registre trestov a v minulosti neužívali drogy. V experimente boli títo študenti hodom mince náhodne rozdelení do dvoch skupín – dozorcovia a väzni, k čomu každý študent dostal patričnú uniformu.
Prostredím experimentu sa stali pivničné priestory Standfordskej univerzity, ktoré mali simulovať prostredie väzenia. Podmienky a pravidlá boli prevzaté podľa vzoru skutočnej väznice Palo Alto v Kalifornii. Medzi základné pravidlá patrilo napríklad to, že väzni nesmeli rozprávať v dobe odpočinku alebo počas jedla, museli sa medzi sebou oslovovať číslami a svojich dozorcov museli oslovovať formulkou „Pán nápravný dôstojník“. Taktiež platilo pravidlo, že pri porušení predpisov môže byť väzeň potrestaný. Dozorcovia mali len jedno pravidlo: zabezpečiť dodržiavanie pravidiel bez použitia násilia. Zatiaľ čo väzni nesmeli z priestorov odísť ani v noci, dozorcovia mali právo po skončení zmeny odísť domov (avšak počas experimentu toto právo čoraz menej využívali).
Už v prvú noc experimentu sa rozhodli dozorcovia prejaviť svoje postavenie tým, že o pol tretej ráno zobudili väzňov, aby ich mohli prerátať. Spočiatku to obe strany brali ako hru, stále vnímali, že ide len o experiment a vo svojich rolách sa necítili isto. Veľmi skoro sa však do situácie vžili natoľko, že experiment musel byť predčasne prerušený – a stačilo na to len 6 dní. Počas týchto dní sa začali diať neuveriteľné veci. Už na druhý deň po spomínanom nočnom rátaní väzňov sa strhla vzbura na strane väzňov – strhli si čísla a zabarikádovali sa vo svojich celách. Dozorcovia zareagovali tak, že väzňov odohnali od dverí hasiacimi prístrojmi a následne ich potrestali tým, že ich vyzliekli a zobrali im z ciel postele. Vodcov vzbury zavreli na samotky, tých, ktorí sa vzbury nezúčastnili privilegovali tým, že im dali lepšie jedlo a umožnili im používať klasickú toaletu namiesto vedra, ktoré mali obyčajní väzni v celách. Dozorcovia začali demonštrovať svoju moc a využívať systém privilégií a trestov na svojich väzňoch. Pomocou udeľovania privilégií začali medzi väzňami vytvárať dojem, že niektorí väzni sa spojili s dozorcami, čím medzi väzňov zasiali nedôveru a väzni prestali držať spolu.
Okrem privilégií začali dozorcovia trestať väzňov vyčerpávajúcim cvičením a veľmi skoro si Zimbardo všimol, že tresty sa pritvrdzujú v nočných hodinách, keď si dozorcovia mysleli, že ich nikto nevidí. V čase, keď mali väzni povolené návštevy, vždy zlepšili podmienky väzňov, aj keď mal niekto z rodinných príslušníkov nejaké pochybnosti, ani jeden z nich nepožadoval ukončenie experimentu. Samotný Zimbardo ako najvyšší dozorca stratil kontrolu. Viac sa zaujímal o fungovanie a dodržiavanie pravidiel experimentu než o to, či sú účastníci experimentu v poriadku.
K ukončeniu experimentu došlo až pri návšteve výskumníčky, ktorá nebola priamo v prostredí tohto experimentu a ostala v šoku z toho, čoho bola svedkom. Keď Christina Maslach prišla do pivničných priestorov Standfordskej univerzity, zbadala väzňov ako pod dohľadom dozorcov pochodovali so spútanými rukami a s vrecami na hlave na záchod. Na jej návrh nakoniec Zimbardo experiment ukončil a do svojich záverov napokon zahrnul aj svoju vlastnú zmenu, kedy sa z psychológa a výskumníka poddal roli najvyššieho dozorcu zvažujúceho presun experimentu z pivníc do skutočnej väznice.
Záverom tohto experimentu bolo, že ľudia veľmi ľahko podliehajú vonkajšiemu tlaku a okolnostiam, a že napríklad vojnoví zločinci nemusia byť nutne psychopati, ale proste ľudia, ktorí podľahli podmienkam. Experiment, ako aj jeho závery čelia tvrdej kritike, nielen kvôli etike, ale aj preto, že robia z ľudí obete vonkajších okolností a nie samostatne mysliace a rozhodujúce bytosti.
Zdroj obrázku: https://thesituationist.files.wordpress.com/2008/04/stanford-prison.jpg
Zdroj textu: Gabriel Dischereit, The Standford Prison Experiment: A psychological experiment about the exploration of human behavior under imprisonment
ZAOBERAJTE SA POZITÍVNYMI MYŠLIENKAMI. Neživte v sebe pesimistické myslenie, je zbytočné a škodí. Nič neživí nešťastie viac ako pesimizmus. Tam kde sa uberajú Vaše myšlienky, tak vedie i Vaša energia a kroky. Ak očakávate zlé veci, nepridáva to na Vašej nálade a pravdepodobne sa to i stane. Chcete predsa kráčať k radosti. Pozerajte sa na fakty, nič nie je na prvý pohľad ako sa zdá. Vyberajte si z udalostí, ktoré sa Vám stali alebo majú stať to pozitívne. Máte napríklad cez víkend veľa upratovať? Nevadí. Bude sa teda veľa hýbať a cvičiť vlastne s metlou, chrbtom, bokmi. Pustite si k tomu veselú hudbu a tancujte s vysávačom. Tešte sa na tú chvíľu a uvidíte ako rýchlo poupratujete a budete mať radosť, že robíte niečo pre seba i dobrý pocit do plaviek. Nestihli ste v práci všetky úlohy, ktoré ste si do konca týždňa naplánovali a ste z toho mrzutí? Nevadí, povedzte si, alebo i napíšte čo všetko ste stihli a pochváľte sa za to. Práca a jej úlohy sú len práca, nie je to život a tento víkend, ktorý Vás čaká. Tak sa tešte, užite si tento víkend v radosti, tešte sa ako budete v pracovných úlohách pokračovať v plnej sile od pondelka. Krásny víkend plný radostných a pozitívnych myšlienok Vám prajem. Postarajte sa aby Váš čas a víkend stál za to, budete tak šťastnejší!
DUŠEVNÉ ZDRAVIE - DOPRAJTE SI DOSTATOK SPÁNKU
TOP 10 odporúčaní k zdravej spánkovej hygiéne (podľa zdroja UCSD Center for Pulmonary and Sleep Medicine patient information handout) 1. Nechoď spať, kým nebudeš ospalý. Ak nie si vôbec ospalý, skús sa zamerať ešte na iné činnosti, až kým nebudeš pociťovať aspoň malú ospalosť. 2. Pravidelný rituál/rutina dokáže telo zrelaxovať a pripraviť na spánok (napr. čítanie, teplá sprcha a podobne). 3. Pokús sa vstávať každé ráno v rovnakom čase. 4. Snaž sa mať v noci pravidelný spánok a ak si “musíš” náhodou počas dňa zdriemnuť, maj limit maximálne 1/5 hodinu a nedávaj si šlofíka po 15:00. 5. Posteľ používaj len na spánok (či intímne chvíle), nie na žiadne iné činnosti ako používanie notebooku a podobne. 6. Ak je to možné, vyhni sa kofeínu (minimálne poobede). 7. Ak je to možné, vyvaruj sa alkoholu. 8. Nefajči cigarety ani nepoužívaj nikotín. 9. Zváž vysoko-intenzívne cvičenie tesne pred spaním (môže zvýšiť kortizol a u niektorých zhoršiť spánok) 10. Uisti sa, že spálňa je tichá, pokiaľ možno tmavá a trošku chladnejšia. Ďalšie “tipy a triky” pre zdravú spánkovú hygiénu podľa daného výskumu 1. Vyvaruj sa modrého svetla vyžarovaného z obrazoviek minimálne 2 hodiny pred spaním (pc, monitory, smartfóny…). 2. Po prebudení sa čo najskôr snaž získať prirodzené svetlo (rozostri žalúzie, dostaň do miestnosti čo najviac svetla), ideálne je aj slnko. 3. Nepoužívaj snooze tlačidlo na budíku. 4. Ak ti robí obrovský problém prebudenie, odporúča sa skúsiť budík so simulátorom úsvitu. 5. Ak musíš používať počítač večer, zváž aplikácie na redukciu modrého svetla (napr. f.lux). 6. Meditácia môže byť užitočná. 7. Vyšší príjem sacharidov na večer môže zlepšiť spánok. Vysoký príjem tukov na večer môže zhoršiť spánok. Nízky celkový denný kalorický príjem môže narušiť spánok. 8. Lokálne aplikovaný horčík (napr. soľný kúpeľ, telový minerálny olej) alebo orálny horčík môžu pomôcť so spánkom 9. Melatonín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v potravinách (maliny, goji, vlašské orechy, mandle, paradajky) môžu tiež pomôcť a neodporúča sa užívať melatoním v doplnkoch. 10. Nezaspávaj s telkou. Štúdie ukazujú prebúdzanie v noci a nižšiu kvalitu spánku ako takého. 11. Rôzne “špeciálne” doplnky výživy môžu mať vedľajšie účinky (toto závisí asi hlavne od legislatívy a trhu). 12. Zváž zníženie príjmu tekutín tesne pred spaním (kvôli budeniu v noci), ale samozrejme len v prípade, ak máš dostatok tekutín počas dňa. 13. Niektorým môže pomôcť aj schladenie telesnej teploty. 14. Skontroluj si matrac, staré matrace (viac nez 9-10 rokov) môžu obsahovať alergény. 15. Skús znížiť externé stresory v živote, nejde tu len o stresor v podobe cvičenia. A sme na konci. Verím, že zlepšíš aj svoju spánkovú hygiénu, čo ťa môže posunúť nielen za lepším zdravím, ale i lepšími výkonmi.
VÝBEROVÉ KONANIE NA POZÍCIU PSYCHOLÓGA
6.5.2021 Pracovné miesto je vhodné pre absolventa vysokoškolského štúdia II. stupňa, jednoodborového štúdia psychológie. Predpokladaný termín nástupu je jún 2021. Pracovný pomer na plný, alebo polovičný pracovný úväzok zahrňuje prax a mentoring. Náplň práce: administrovanie psychodiagnostických testov v oblasti dopravnej a klinickej psychológie, práca so zdravotnou dokumentáciu, administratívne spracovanie záznamov klientov, psychologické poradenstvo, organizačná práca, evidencia klientov atď. Zamestnanecké benefity: podpora vzdelávania - vzdelávanie Slovenskej zdravotníckej univerzite – Príprava na výkon práce v zdravotníctve, vianočné odmeny, letné odmeny, úzky ale mladý a ústretový pracovný kolektív, možnosť ďalšieho zárobku pri občasných pracovných cestách mimo KE, pracovné voľno s náhradou mzdy na riešenie dôležitých osobných prekážok v práci. Ponúkaný úvodný plat - Hrubá mzda 850 eur. Požiadavky na zamestnanca: komunikatívnosť, precíznosť v práci, zodpovednosť, empatia. Počítačové zručnosti. Výhoda – anglický jazyk. Charakteristika spoločnosti PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM s.r.o., Pajorova 11, 04001 Košice je súkromným zdravotníckym zariadením prevádzkujúci ambulanciu klinickej psychológie, psychoterapie, pracovno organizačnej psychológie a dopravnej psychológie od roku 2013. Kontaktná osoba: PhDr. Miroslava Heráková, 0944 062 371, www.psycholog-ke.sk Žiadosti o prijatie do zamestnania spolu s životopisom prosím zasielajte na: herakova@psycholog-ke.sk
Štúdia „Já a COVID-19“. V roku 2020 prebehla v Česku v spolupráci s Národným ústavom duševného zdravia (NÚDZ) a spolkom Queer Geography štúdia, ktorá mapovala dopady celosvetovej pandémie na duševné zdravie obyvateľstva. Zúčastnilo sa jej 2500 ľudí. Vyplynulo, že stredne a vysoko závažné ťažkosti malo 23% žien a 15% mužov. Úzkostné stavy sa objavovali u 14% žien a 10% mužov. Depresiu udávalo 15% žien a 8% mužov. Je to dvoj až trojnásobný nárast oproti obdobnému výskumu, ktorý prebehol v r. 2017. Ďalším negatívnym fenoménom s prebiehajúcou pandémiou bolo zvýšené nárazové pitie alkoholu, resp. množstvo alkoholu, ktoré ľudia zkonzumovali počas jedného sedenia. Pitoňák M. Závěrečná zpráva studie Já a COVID-19. Národní ústav duševního zdraví, Klecany, 2020. Dostupné na: www.nudz.cz/files/pdf/tz-studie-ja-a-covid-19.pdf
Manželstvo je plné neočakávaných zmien. Gary Chapman v knihe Štyri obdobia manželstva, tento zložitý proces prirovnal k ročným obdobiam, pričom čerpal zo svojich osobných skúseností z manželstva ale aj z odbornej praxe ako manželský poradca. Prvé, šťastné obdobie prirovnáva k jari. Ide o obdobie nadšenia z nového života, pri ktorom si manželia pomáhajú dosahovať ciele, pričom pretrvávajú pozitívne emócie ako radosť a nadšenie zo vzťahu. Partneri pociťujú v tomto období istotu a dôveru prameniacu z ich manželstva. Toto obdobie sa riadi princípom sýtenia, keďže manželia sa venujú aktivitám, na ktoré môžu v ostatných obdobiach spomínať. Druhé obdobie, ktoré prichádza je obdobie leta. Partneri naďalej pociťujú pozitívne emócie, avšak niekedy sa začnú objavovať menšie problémy a nezhody, ktoré sa manželia učia spolu riešiť. Autor popisuje leto ako obdobie, v ktorom človek udržuje to, čo zasial na začiatku. Tretie obdobie manželstva je jeseň. V tomto období sa dávajú do popredia potreby mimo manželstva, ako napríklad deti a práca. Často jeden z partnerov pociťuje neistotu vo vzťahu. Prítomná je úzkosť, smútok, odpor, či nedostatok ocenenia zo strany partnera. Partneri sa zvyknú vzďaľovať jeden druhému, neriešia problémy, pretože sa spoliehajú, že sa to vyrieši v manželstve samo. Posledné obdobie je obdobie zimy. Partneri sa vzájomne odcudzili. Žijú nezávislé životy a už nie sú ochotní diskutovať o rozdieloch v názoroch. Často sa konverzácie menia na hádky, prípadne prechádzajú do apatie a nezáujmu. Chapman so vo svojej praxi všimol, že to v akom období sa jednotlivé manželstvá nachadzajú súvisí z reakciou manželov na zmeny, teda jednotlivé páry nemusia prejsť všetkými obdobiami a tak isto nemusia ísť jednotlivé ročné obdobia za sebou. Je možné preskočiť z leta hneď do zimy, prípadne z jesene naspäť do jari. Keďže, každé z týchto období ma svoje výzvy, ktoré musia manželia spoločne prekonať, ich reakcia a spôsob ako dokážu nové problémy a výzvy riešiť, predurčí ďalší vývoj ich vzťahu a rozhodne o tom, aké obdobie ich v blízkej dobe čaká. Pri manželských krízach, teda v období jesene a zimy, je potrebné aby sa obaja manželia snažili o zlepšenie a záchranu manželstva.
Naše okolie je plné rôznych druhov informácií. Niektoré z nich vedia človeku pomôcť, iné ho vedia potrápiť. Niektoré sú pravdivé, iné zase nie. Psychológovia a psychiatri si už v minulom storočí všimli, že niektoré myšlienky sa rýchlo šíria z človeka na človeka, pričom často ich pravdivosť je otázna. V knihe Neverte tomu! dvaja psychológovia a jeden psychiater, zozbierali najčastejšie "toxické myšlienky" ktorým ich pacienti verili, čo ich nakoniec priviedlo do poradne. Jedna z takýchto toxických myšlienok je napríklad: Dovolenka je plytvanie časom. Čím ďalej, tým väčšie množstvo ľudí pracuje nadčasy alebo si prácu berú domov. V ich psychike je zakorenené, že úspech dosiahnu iba neustálou tvrdou prácou, vyhrávaním a neustálym súperením. Ich motívom je úspech za každú cenu, pričom oddych pokladajú za nečinnosť. Odpočinok vidia ako neplodnú aktivitu a akúkoľvek zábavu vnímajú ako prehrešok. Takíto workoholici si často nevedia nájsť záľuby ani žiadnu formu oddychu. Preto sa často dostanú do stavu vyhorenia a to presne vtedy, keď sa im minú ich mentálne zdroje pre prácu, keďže dlhodobo obmedzovali aktivity, ktoré im pomáhali obnovovať stratenú silu. Odborníci dlhodobo zdôrazňujú, že je dôležité dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a oddychom. Pre boj s myšlienkou, ktorá vás omedzuje si adekvátne oddýchnuť, je dobré ju nahradiť korigujúcimi výrokmi, ako napríklad: "Len práca a žiadna zábava nie sú pre nikoho dobré" alebo "Ľudia potrebujú čas na dobitie batérií." To je jeden zo spôsobov ako zmeniť postoj a uvedomiť si, že odpočinok a zábava sú dôležité základné potreby. Mali ste aj vy niekedy pocit, že pri oddychu mrháte časom? Alebo máte inú toxickú myšlienku, ktorá vám spôsobuje negatívne emócie?
„Mnoho ľudí neustále hľadá kľúč, ktorý by im otvoril dvere do sveta šťastia.“ Svet šťastia a dokonalosti obyčajne poznáme z rozprávok, avšak náš reálny svet nie je tak bezchybný a ideálny, aký by si každý z nás želal. Pod šťastím si každý z nás predstavuje niečo úplne iné. Pre jedného to znamená pevné zdravie pre druhého fungujúcu rodinu a mnoho ďalších zrovnáva svoje šťastie s bohatstvom. Cieľom nie je hodnotiť, ktorý zmysel šťastia je správny, predsa ak sa pokúšame priblížiť k šťastiu musí ísť o súhru maličkostí, ktoré pre nás šťastie vytvárajú. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsime opísať ako si tú Vašu cestu za šťastím vydláždiť. V samotnom začiatku je dôležité pozrieť sa do svojho vnútra a uvedomiť si, čo nám robí radosť, čo nás hnevá, čo nás uspokojuje alebo naopak nudí. Spokojne si môžete utvoriť zoznam týchto vecí, o ktorých si myslíte že vaše šťastie vytvárajú alebo naopak, že si z neho ukrajujú. Po tom nasledujú predsavzatia a veľmi konkrétne určenie si aktivít, ktoré Vás urobia šťastnejším. Pokúsime sa Vám priblížiť ako taký projekt šťastia môže reálne fungovať. Záleží od Vášho zoznamu vecí, ktoré chcete zmeniť alebo posilniť. Snažte sa tieto veci usporiadať do jednotlivých kategórií ako napríklad vitalita, ktorá v sebe môže ukrývať viac pohybových aktivít, vykonávanie jednotlivých povinností s vyšším nasadením alebo jednoducho iba predsavzatie, že budem chodiť skôr spať. V tomto prípade nám kategória vitalita s jednotlivými predsavzatiami môže vypĺňať napríklad január, kedy sa celý mesiac budem snažiť svoje predsavzatia dodržiavať. Náš projekt sa vo februári zaoberá manželstvom, ktorý obsahuje konkrétne predsavzatia ako: preukazovať lásku alebo hádať sa férovo. Marec sa pre nás stal mesiacom práce, je o efektívnej práci o odvahe požiadať o pomoc alebo aj o radosti hoci aj z neúspechu. Rodičovstvo je ústrednou témou pre apríl, máj je o mojom voľnom čase a mojich aktivitách, jún je mesiacom priateľstva, júl o peniazoch, august o mojom vnútornom svete, september o záľubách, október o všímavosti, november o mojich postojoch a na záver december o súhre všetkých mojich nových predsavzatí. Netreba však zabúdať na to, že ak aj vkročím do nového mesiaca snažím sa svoje predsavzatia, ktoré som trénoval celý predošlý mesiac dodržiavať. Samozrejme toto bola len ukážka toho ako takýto projekt môže fungovať. Ak máte pocit, že tá Vaša cesta za šťastím je kľukatá, stojí za to vyskúšať si vytvoriť takýto projekt. Je len na Vás aké konkrétne kroky vás budú viesť touto cestou a ako dlhú cestu si za svojim šťastím vytvoríte.
Smiech je prirodzenou súčasťou nášho života, ba dokonca je starší ako samotná reč človeka. Objavuje sa od útleho veku jedinca a prevádza nás celý život. Je prekvapujúce, že smiech sa nevyskytuje iba u ľudí ale aj u zvierat. O priaznivých účinkoch smiechu ste už iste veľa počuli. Avšak v čom sa ukrýva jeho podstata? Smiech je schopný ovplyvniť to, čo sa aktuálne v našej mysli a v našom tele deje. V rámci telesných zmien dochádza k zvýšeniu tepu, čo má za následok prekrvenie pokožky, taktiež dochádza k zníženiu vylučovania práve hormónu ktorý vzniká pri strese a v konečnom dôsledku dochádza k posilneniu imunity človeka. Na úrovni psychiky je preukázané, že dochádza k aktivácii takej časti mozgu ktorý je prepojený s pozitívnymi emóciami. Pomocou smiechu dochádza aj k uvoľneniu nahromadených emócií a zároveň k svalovému uvoľneniu. Pokiaľ ide o uvoľnenie nahromadených emócií existuje viacero spôsobov ako sa dokážu tieto emócie uvoľňovať ako plač, krik, nariekanie avšak spomedzi týchto uznajme, že uvoľnenie emócií smiechom je asi najlepší spôsob. Svalové uvoľnenie prebieha spôsobom, že počas smiechu sa uvoľňujú také svaly ktoré do smiechu nie sú zapojené a po smiechu sa uvoľňujú aj tie, ktoré zapojené boli. Skrz týchto faktov a štúdií sa ukazuje, že smiech pôsobí ako obrana proti záťažovým udalostiam a ľudia, ktorí majú zmysel pre humor sú odolnejší voči stresu. Výdatný smiech slúži aj ako precvičovanie našej bránice, srdca, dýchacieho systému a ďalších častí tela. Úsmev od ucha k uchu? To sa v súčasnosti nevidí, avšak nesmejeme sa iba ústami! Naučme sa rozoznať úsmev, ktorý je aktuálne zakrytý naším každodenným kamarátom, rúškom. Usmievajú sa aj naše oči, pri tom dochádza k aktivácii kruhového očného svalu, čo má za následok zdvihnutie tváre a vytvorenie vrások okolo očí. Pretože ide iba o jemné zmeny výrazu tváre v súčasnosti musíme byť pri odhaľovaní úsmevu citlivejší na tieto zmeny. Napriek tomu, že v súčasne ťažkej dobe mnoho ľudí nemá dôvod k smiechu nesmieme zabúdať na jeho blahodarne účinky a mať na zreteli, že práve smiech je bojovníkom voči stresu, hnevu, úzkosti, depresii, taktiež smiechom sa zvyšuje sebadôvera človeka. Vďaka nemu dokážeme vnímať naše problémy aj z inej perspektívy a s väčším nadhľadom. Držíme Vám k tomu palce.
RADY AKO NEPODĽAHNÚŤ ONLINE PROSTREDIU
1. Kontrolujte si v ňom čas a nepřekračujte ho. 2. Striedajte online a ofline činnosti. 3. Vyhnite sa scrollovaniu - zbytočnému informačnému preťaženiu. 4. Čítajte správy len z overených zdrojov 5. Pravidelne sa hýbte, bnuďte činorodí.
Na rok 2021 ponechávame ceny našich služieb. Upravili sme jedinú položku a to je Online poradenstvo, pretože s ním sú spojené viaceré úkony ako je vystavovanie Predfaktúry, Faktúry, vytváranie ZOOM online priestoru a s tým spojené poplatky.
VÝBEROVÉ KONANIE NA POZÍCIU ADMINISTRATÍVNY PRACOVNÍK
Pracovné miesto na plný pracovný úväzok je vhodné pre uchádzača so stredoškolským vzdelaním s maturitou vo veku do 29. rokov. Predpokladaný termín nástupu je od 1.7.2020. Pracovný pomer na dobu určitú 9 mesiacov, zahrňuje prax a mentoring. Náplň práce: administratívne práce v psychologickej ambulancii, práca so zdravotnou dokumentáciou, administratívne spracovanie záznamov klientov, organizačná práca, evidencia klientov, objednávnie a komunikácia s klientmi, vedenie databázy, objednávanie materiálu, evidencia dochádzky, práca s pokladňou, práca s registratúrou a archívom, atď. Zamestnanecké benefity: po absolvovaní praxe a mentoringu počas 9 mesiacov, možnosť pokračovať v pracovnom pomere ďalej, podpora vzdelávania, vianočné odmeny, letné odmeny, úzky ale mladý a ústretový pracovný kolektív, možnosť ďalšieho zárobku pri občasných pracovných cestách mimo KE, odmeny pri pracovných výročiach, pracovné voľno s náhradou mzdy na riešenie dôležitých osobných prekážok v práci. Ponúkaný úvodný plat - Hrubá mzda cca 620 eur. Požiadavky na zamestnanca: komunikatívnosť, precíznosť v práci, zodpovednosť. Počítačové a technické zručnosti -Word, Excel. Charakteristika spoločnosti PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM s.r.o. je súkromným zdravotníckym zariadením prevádzkujúci ambulanciu klinickej psychológie, psychoterapie, pracovno organizačnej psychológie a dopravnej psychológie od roku 2013. Kontaktná osoba: PhDr. Miroslava Heráková, 0944 062 371, www.psycholog-ke.sk Žiadosti o prijatie do zamestnania spolu s životopisom prosím zasielajte na: herakova@psycholog-ke.sk
VÝBEROVÉ KONANIE NA POZÍCIU PSYCHOLÓGA
Pracovné miesto na plný pracovný úväzok je vhodné pre absolventa vysokoškolského štúdia II. stupňa, jednoodborového štúdia psychológie vo veku do 29. rokov, ktorý je aspoň 1 mesiac evidovaný na UPSVaR. Predpokladaný termín nástupu je od 1.7.2020. Pracovný pomer na dobu určitú 9 mesiacov, zahrňuje prax a mentoring. Náplň práce: administrovanie psychodiagnostických testov v oblasti dopravnej a klinickej psychológie, práca so zdravotnou dokumentáciu, administratívne spracovanie záznamov klientov, psychologické poradenstvo, organizačná práca, evidencia klientov atď. Zamestnanecké benefity: po absolvovaní praxe a mentoringu počas 9 mesiacov, možnosť pokračovať v pracovnom pomere ďalej, podpora vzdelávania - vzdelávacia aktivita na Slovenskej zdravotníckej univerzite – Príprava na výkon práce v zdravotníctve, vianočné odmeny, letné odmeny, úzky ale mladý a ústretový pracovný kolektív, možnosť ďalšieho zárobku pri občasných pracovných cestách mimo KE, odmeny pri pracovných výročiach, pracovné voľno s náhradou mzdy na riešenie dôležitých osobných prekážok v práci. Ponúkaný úvodný plat - Hrubá mzda cca 700 eur. Požiadavky na zamestnanca: komunikatívnosť, precíznosť v práci, zodpovednosť, empatia. Počítačové a technické zručnosti. Výhoda – anglický jazyk. Charakteristika spoločnosti PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM s.r.o. je súkromným zdravotníckym zariadením prevádzkujúci ambulanciu klinickej psychológie, psychoterapie, pracovno organizačnej psychológie a dopravnej psychológie od roku 2013. Kontaktná osoba: PhDr. Miroslava Heráková, 0944 062 371, www.psycholog-ke.sk Žiadosti o prijatie do zamestnania spolu s životopisom prosím zasielajte na: herakova@psycholog-ke.sk.